فولاد نورد گرم بالاتر از دمای تبلور مجدد خود گرم می‌شود، بنابراین خم شدن آن آسان است. از آنجایی که فولاد نورد سرد این فرآیند را طی نمی‌کند، سختی خود را از دست نمی‌دهد.

 

در صنعت فولاد، فلزات تحت بسیاری از فرآیندهای مختلف قرار می‌گیرند تا با هدف مورد نیاز مطابقت داشته باشند. تغییر شکل و اندازه فلزات کار آسانی نیست اما خروجی آن همیشه اهمیت دارد. تهیه فولاد به روش نورد سرد در صنعت مزایایی دارد. در ادامه به فواید نورد سرد اشاره خواهیم کرد:

فواید نورد سرد چیست؟

برای برخی پروژه‌ها از فولاد نورد گرم استفاده می‌شود. این فولاد با حرارت دادن به آن در دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد، پردازش می‌شود. بنابراین نرم‌تر شده و خم شدن یا دستکاری آن آسان‌تر می‌شود. فولاد نورد گرم در حین گرم شدن، تحت تأثیر غلطک‌هایی قرار گرفته تا زمانی که به ابعاد دلخواه برسد. نورد سرد بدون نیاز به گرم کردن فولاد انجام می‌شود، به این معنی که در دمای اتاق و زیر دمای تبلور مجدد انجام می‌گیرد.

از آنجایی که این کار به تجهیزات بیشتر و تلاش بیشتری نیاز دارد، چرا هنوز انجام می‌شود؟ فواید فولاد نورد سرد چیست؟

  • قوی‌تر و محکم‌تر
  • تلرانس سخت‌تر
  • پرداخت سطح بهتر
  • ابعاد دقیق‌تر
  • انواع مختلف تمپر

قوی‌تر و محکم‌تر

همانطور که قبلاً ذکر شد، فولاد نورد گرم بالاتر از دمای تبلور مجدد خود گرم می‌شود، بنابراین خم شدن آن آسان است. از آنجایی که فولاد نورد سرد این فرآیند را طی نمی‌کند، سختی خود را از دست نمی‌دهد. حتی به دلیل فرایند سخت نورد سرد، فولاد قوی‌تر نیز می‌شود. هنگامی که فلزات در دمای اتاق خم می‌شوند، در برابر شکستن، کشش و تغییر شکل مقاومت می‌کنند. این کشش نتیجه نهایی را حدود 20 درصد سخت‌تر از فولاد نورد گرم می‌کند.

تنش مکانیکی که فلز تحت آن قرار می‌گیرد، ساختار کریستالی آن را برای همیشه تغییر می‌دهد. به غیر از افزایش استحکام، احتمال خوردگی آن نیز کمتر می‌شود. نورد سرد نیز به طور خاص برای تقویت فولاد انجام می‌شود.

استحکام کششی فولاد به آن کمک می‌کند تا فشارها یا تنش‌های بزرگتر را بدون شکستگی تحمل کند. علاوه بر این، مقاومت تسلیم فلز نیز افزایش می‌یابد. این بدان معنی است که فولاد می‌تواند در برابر استرس بیشتر بدون تغییر شکل مقاومت کند. بنابراین اگر یک محصول از استیل نورد سرد ساخته شده باشد، می‌توانید انتظار داشته باشید که محکم و سخت باشد.

تلرانس سخت‌تر

شکل و اندازه فلزات بسته به پروژه تغییر می‌کنند. فلزات ضخیم‌تر و نازک‌تر هر دو می‌توانند مفید باشند و از نظر تحمل اندازه‌گیری شوند. میزان تحمل یک فلز را ضخامت کلی آن تعیین می‌کند. این موضوع زمانی مهم است که اندازه‌گیری‌های خاصی مورد نیاز باشد. معمولاً وقتی از فلز برای ابزارسازی یا ساخت سایر قطعات یا پروژه‌های خاص استفاده می‌شود، تلرانس سخت‌تری مورد نیاز است. همین امر در مورد تولید مداوم محصولات نیز صدق می‌کند. تلرانس سخت‌تر به این معنی است که فلز نازک‌تر می‌باشد.

استنلس استیل نورد سرد می‌تواند تلرانس سخت‌تری داشته باشد بدون اینکه نیازی به کاهش استحکام آن باشد. فولاد ضد زنگ را می‌توان علاوه بر افزایش استحکام آن، به صورت سرد، نورد کرد و در تلرانس‌های محکم قرار داد. به همین دلیل، این فرآیند مناسب‌ترین روش در تولید فلز با تلرانس‌های سخت است.

پرداخت سطح بهتر

شکل ظاهری سطح فلز برای بسیاری از محصولات اهمیت دارد. علت این موضوع در این است که سطح فلز در محصول نهایی قابل مشاهده می‌باشد. پس باید در نظر گرفت که لوله، میلگرد و ورق استیل چگونه به نظر می‌رسد زیرا فرآیندهای مختلفی برای ساخت آن انجام می‌شود.

ظاهر فولاد نورد سرد بهتر از فولاد نورد گرم است. گرما و تبلور مجدد فلزات، فولاد نورد گرم را در برابر عیوب آسیب پذیرتر می‌کند. فولاد هرچه راحت‌تر تغییر شکل دهد، راحت‌تر می‌تواند دچار لکه و عیب و نقص شود. این بدان معنی است که فولاد نورد سرد می‌تواند برای اهداف زیبایی‌شناختی نیز استفاده شود. ترکیبی از استحکام بالا و ظاهر زیبا آن را برای ساخت پل‌ها، مبلمان، ماشین‌ها و سایر موارد عالی می‌کند و به این محصولات ظاهری مدرن می‌بخشد.

نورد سرد معمولاً برای پردازش بیشتر فولاد نورد گرم انجام می‌شود، بنابراین این فلز می‌تواند مزایای هر دو را داشته باشد در حالی که ظاهر خوبی نیز دارد.

ابعاد دقیق‌تر

فولاد نورد سرد دقت ابعادی را بهبود می‌بخشد و دقت فرآیند ساخت فولاد را در ابعاد مشخص‌تر، آسان‌تر می‌کند. تجهیزات مورد استفاده در نورد سرد اغلب مخصوص کار سنگین بوده و توانایی پرداخت فولاد در ابعاد دقیق را دارند.

علاوه بر تلورانس‌های سخت‌تر، تغییر ساختاری که فلز با نورد سرد متحمل می‌شود می‌تواند به فولاد کمک کند تا شکل و ابعاد خود را بهتر حفظ کند.

انواع مختلف تمپر

حرارت دادن فلز، سختی آن را نیز تغییر می‌دهد. برای نورد سرد، می‌توانید این کار را به روش‌های مختلف انجام دهید. بسته به کار سردی که روی فولاد انجام می‌شود، می‌توانید فولاد تمام سخت، نیمه سخت و یک چهارم سخت تولید کنید.

فولاد نورد سرد اغلب باید بتواند بدون شکستن خم شود. نوع تمام سخت آن فقط در حدود 45 درجه و نیمه سخت می‌تواند تا 90 درجه خم شود. فولاد یک چهارم سخت قادر است بدون شکستگی روی خود کاملاً خم شود. نورد سرد می‌تواند محصولات فولادی ضد زنگ از هر یک از این انواع را تولید کند.

جمع‌بندی

نوع پروژه همیشه مشخص می‌کند که شما به چه کیفیتی از یک محصول نیاز دارید، اما اکثر پروژه‌ها را می‌توان با فلزات نورد سرد به انجام رساند. این مزایای فولاد نورد سرد نشان می‌دهد که این روش برای بسیاری از کارهای فلزی ایده‌آل است.

 

شرکت مواد نو برادران پاندا

منبع: تجارت آلیاژ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *