اگر آسیب به نحوی بود که تعمیر آن میسر نبود، باید نسبت به تعویض لوله‌ها اقدام کنید. شکستگی لوله‌ها منجر به حادثه، مشکلات و اغلب آسیب لوله‌های دیگر می‌شود.

لوله‌های فولادی کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف دارند. این لوله‌ها معمولاً در سیستم‌های تأمین آب، لوله‌کشی، ساخت و ساز، سیستم‌های گاز طبیعی، کشتی‌سازی، سیستم‌های فاضلاب، همچنین در صنایع نساجی، کشاورزی، تولید و انرژی استفاده می‌شوند. از آنجایی که استفاده از این لوله‌ها بسیار رایج است، شناخت نحوه نگهداری از لوله های فولادی اهمیت زیادی دارد. از این گذشته، اطمینان از اینکه لوله‌های شما در بهترین وضعیت هستند، برای آسودگی خاطر از نحوه صحیح عملکرد آنها مهم است. چرا که کاربردهای این لوله‌ها در برخی موارد بسیار حیاتی و مهم می‌باشند، به عنوان مثال انتقال آب یا گاز از یک مکان به مکان دیگر و یا تحمل وزن کارگران ساختمانی روی داربست.

چگونه از لوله های فولادی نگهداری کنیم؟

  • لوله‌های با کیفیت انتخاب کنید
  • از تماس فلز با فلز خودداری کنید
  • از استحکام اتصال لوله‌ها مطمئن شوید
  • لوله‌ها را به طور کامل بررسی کنید
  • لوله‌ها را مرتب تمیز کنید و جلا دهید
  • لوله‌های شکسته را تعمیر کنید
  • لوله‌های آسیب دیده را تعویض کنید

لوله‌های با کیفیت بالا را انتخاب کنید

تعمیر و نگهداری واقعی، قبل از خرید و تهیه لوله مورد نیاز آغاز می‌شود. با انتخاب لوله‌های مناسب می‌توانید از بروز بسیاری از مسائل جلوگیری کنید. در مورد کیفیت لوله مورد نظر خود تحقیق کنید، نظرات دیگران را بخوانید و یا پرس و جو کنید که همکاران شما در مورد لوله انتخابی، چه نظری دارند.

تولیدکننده لوله فولادی ایده‌آل کسی است که تنها از بهترین مواد موجود در سراسر جهان برای تولید استفاده می‌کند، اما همچنان به نحوی فرایند تولید را اجرا می‌کند که محصولات نهایی مقرون به صرفه باشند. این تعهد به کیفیت و در نظر گرفتن نگرانی‌های مشتری باید اصولی در فرآیند تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین محصول باشد.

از تماس فلز با فلز خودداری کنید

هنگام تعیین نحوه قرار دادن لوله‌ها در کنار هم، به یاد داشته باشید که آنها را به گونه‌ای قرار دهید که از تماس فلز با فلز جلوگیری شود. انجام این کار به این دلیل است که وقتی فلزات به یکدیگر برخورد می‌کنند یا ساییده می‌شوند، یا حتی اگر به طور نامناسب به هم چسبیده باشند، ممکن است سبب اصطکاک ناخواسته شود و باعث آسیب‌هایی مانند خراش و فرورفتگی شود. علاوه بر این تماس بین دو سر یا بدنه لوله‌ها ممکن است سبب گسترش خوردگی شود، بنابراین باید تا حد امکان از این اتفاق جلوگیری کرد. البته در وهله اول باید لوله‌هایی انتخاب کنید که به راحتی خورده نشده و زنگ نزنند، و در مرحله بعد باید به نحوه قرار دادن آنها در کنار یکدیگر توجه کنید.

از استحکام اتصال لوله‌ها مطمئن شوید

هر چیزی که ایمن نباشد می‌تواند هنگام ساخت هر نوع سازه‌ای یک فاجعه به بار بیاورد و لوله‌های فولادی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. لوله‌هایی که اتصال محکمی ندارند و یا آویزان هستند به دلیل اصطکاک، تکان خوردن یا جابجایی سریع آسیب می‌بینند. این لوله‌ها همچنین برای افرادی که در نزدیکی آنها کار می‌کنند، خطرناک هستند و خطر بروز حادثه را افزایش می‌دهند.

لوله‌ها را به طور کامل بررسی کنید

برای اطمینان از عدم وجود زنگ زدگی، خوردگی یا آسیب، لوله‌های کار گذاشته را به طور منظم بازرسی کنید. اگر در حال حاضر یکی از این مشکلات رخ داده است، بازرسی‌های معمول می‌توانند به شما کمک کنند تا سریعاً مشکل را برطرف کنید و وضعیت را قبل از بدتر شدن آن اصلاح کنید.

به عنوان مثال، همانطور که قبلاً گفتیم، خوردگی به سرعت بین فلزات در تماس پخش می‌شود. این بدان معناست که اگر فوراً لوله خورده شده را تعویض کنید، احتمال کمتری وجود دارد که لوله‌های مجاور آن نیز آسیب ببینند.

لوله‌ها را مرتب تمیز کنید و جلا دهید

به طور طبیعی، شما باید پس از هر بازرسی اطمینان حاصل کنید که لوله‌های شما در بهترین وضعیت هستند. اولین قدم این است که آنها را دائماً تمیز کنید و جلا دهید تا از نشستن گرد و غبار و آلودگی روی آنها جلوگیری شود، به خصوص در مکان‌های صعب‌العبور. این کار علاوه بر اینکه از زنگ زدگی و خوردگی فولاد جلوگیری می‌کند، خطر لغزنده یا کثیف شدن لوله‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

می‌توانید از تولیدکننده لوله فولادی بپرسید که چگونه می‌توان انواع مختلف این لوله‌ها را تمیز، پرداخت و روانکاری کرد. آنها بهترین افراد برای پاسخ دادن به پرسش‌های شما خواهند بود، زیرا شناخت آنها نسبت به محصولات فولادی از دیگران بیشتر است.

لوله‌های شکسته را تعمیر کنید

همانطور که قبلاً بیان کردیم، شناسایی زود هنگام یک مشکل به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت آن را اصلاح کنید. این مورد برای آسیب‌های جزئی و تعمیرات سریع است. برای مثال، آسیب‌های جزئی را می‌توان به راحتی با درزگیرها یا چسب‌های مخصوص لوله برطرف کرد و نیازی به حضور یک متخصص برای تعمیر آن ندارید.

با این حال، برای برخی از تعمیرات لوله، نمی‌توان شخصاً اقدام کرد و نیاز به یک تعمیرکار مجرب است. اگر تعمیر و نگهداری شامل مسائلی است که نمی‌توانید از عهده آنها برآیید یا تجهیزات لازم برای رفع آسیب را ندارید، با یک متخصص مشورت کنید و از تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

لوله‌های آسیب دیده را تعویض کنید

اگر آسیب به نحوی بود که تعمیر آن میسر نبود، باید نسبت به تعویض لوله‌ها اقدام کنید. شکستگی لوله‌ها منجر به حادثه، مشکلات و اغلب آسیب لوله‌های دیگر می‌شود. بنابراین وقتی دیدید آسیبی غیر قابل تعمیر است، تردید نکنید. آنها را با لوله‌های فولادی بهتر و بادوام‌تر جایگزین کنید که مشکل را حل کرده و از آسیب به لوله‌های دیگر جلوگیری شود.

جمع‌بندی

اگر صاحب صنایعی هستید که از لوله‌های فولادی استفاده می‌کنند، احتمالاً قبلاً با یک یا دو مشکل در لوله‌های خود مواجه شده‌اید. این نکات را در مورد نحوه نگهداری لوله های فولادی رعایت کنید تا اطمینان حاصل کنید که در آینده با مشکلات بیشتری مواجه نخواهید شد.

 

شرکت مواد نو برادران پاندا

منبع: تجارت آلیاژ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *